Droga do wymarzonej sylwetki - fakty i mity

Obecnie możemy znaleźć mnóstwo artykułów, a nawet całych książek dotyczących odchudzania. Wymyślono także wiele diet, cieszących się mniejszą lub większą popularnością. Są różne zdania i różne poglądy na temat drogi prowadzącej do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. 
Jeśli właśnie to jest twoim największym marzeniem, poznaj kilka faktów i mitów, które pomogą Ci zrozumieć co jest tak naprawdę ważne.


www.nydailynews.com

MITY

1) Owoce nie tuczą i może je jeść bez ograniczeń
Mimo, że owoce stanowią ważny element diety, to z pewnością nie możemy jeść ich bez opamiętania. One również zawierają cukier! Spożywane ich późną porą lub w dużych ilościach, może skutkować wzrostem naszej wagi.

2) Jestem gruba, bo mam to w genach
O nie, nie. Owszem, możesz mieć tendencje do tycia i szybszego gromadzenie kilogramów, ale tak naprawdę tylko TY decydujesz w jakiej formie będzie twoje ciało. Ma na to wpływ twój styl życia, twoja dieta, częstotliwość i pory spożywanych przez Ciebie posiłków oraz czas poświęcony na aktywność fizyczną. Tak więc w rzeczywistości wszystko zależy od Ciebie. Przyznaję, niektórym jest łatwiej utrzymać zgrabną sylwetkę, ale nikomu się to nie uda bez chęci i pewnych wyrzeczeń.
Chesz zacząć się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz od czego zacząć? 

3) Kolacja nie później niż o 18!
Oczywiście – jeśli chodzisz spać o 21. W innym wypadku, twoim problemem będzie uczucie pustego żołądka, co z kolei będzie skutkować podjadaniem. Pory posiłków powinny być dostosowane do twojego planu dnia. Zasada jest jedna – ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 2,5-3 godziny przed snem, tak aby Twój organizm mógł spokojnie strawić dostarczone jedzenie, zanim proces przemiany materii zostanie spowolniony przez sen.

4) Aktywność fizyczna gwarantuje spadek masy ciała
Niestety tylko pod warunkiem, że jest połączona z odpowiednią dietą. Sam wysiłek fizyczny nic nie zmieni, jeśli na twoim talerzu będą gościć fast foody, produkty o wysokiej zawartości cukru czy napoje gazowane. Optymalna dieta to aż 70% sukcesu, pozostałe 30% stanowią regularne ćwiczenia. Pamiętaj – jeśli będziesz mieć w lodówce zdrowe produkty, będziesz jeść zdrowe produkty!
www.dietacoherente.com

5) Produkty light – idealne na diecie
Zdecydowanie uważaj na produkty oznaczone tą etykietą. Być może część z nich rzeczywiście ma mniej kalorii od wersji podstawowej, jednak z pewnością są one uzupełnione składnikami, które wcale nie spowodują u Ciebie cudownej utraty wagi. W większości przypadków tłuszcz zastępowany jest innymi, równie kalorycznymi składnikami, które mają na celu poprawę smaku produktu lub nieprzyswajalnymi związkami chemicznymi. Właśnie dlatego tak ważne jest umiejętne czytanie etykiet!


FAKTY

1) Woda jako nieodłączny element diety
Woda to najlepszy wybór, nie tylko dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, ale dla każdego kto chce się cieszyć zdrowiem. Woda usprawnia pracę układu trawiennego i pozwala na pozbycie się toksyn z naszego organizmu. Pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, a od razu poczujesz się lepiej :) Więcej informacji na znajdziesz tutaj

2) Jedz mniej, a częściej
Prawda znana od dawna. Trzy obfite posiłki w ciągu dnia (i nic poza tym!) to zdecydowanie nienajlepszy pomysł. Nie tylko ogarnie Cię wilczy głód w trakcie czekania na kolejny posiłek, twoja koncentracja będzie na niezwykle niskim poziomie, ale co najgorsze - twój organizm zacznie odkładać jedzenie „na zapas” w postaci tłuszczu. Zaplanuj swoją dietę tak, by znalazło się w niej 5 posiłków, w tym 3 dania główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwie przekąski pomiędzy nimi (drugie śniadanie, podwieczorek). Pozwoli Ci to na podtrzymanie przemiany materii na tym samym poziomie przez cały dzień. I pamiętaj – śniadanie to najważniejszy posiłek, nie omijaj go! 


Brakuje ci pomysłu na poranny posiłek? Proszę bardzo - 10 pomysłów na zdrowe śniadanie!

3) Motywacja to połowa sukcesu
Jeśli sądzisz inaczej, jesteś w błędzie. Nasza mobilizacja, gotowość do działania i ogólne nastawienie wpływa na końcowy efekt. Osiągnięcie wymarzonej sylwetki wymaga od nas czasu, wielu wyrzeczeń i ogrom pracy, co nie zawsze jest takie proste jak mogłoby się wydawać. 
Pierwsze efekty diety i ćwiczeń to ogromna porcja motywacji, która daje nam kopa do dalszego działania. Zanim jednak te efekty przyjdą, niejednokrotnie zdarzą się chwile załamania, które trzeba będzie przezwyciężyć. Dlatego tak ważne jest stawianie sobie niewielkich celów, możliwych do osiągnięcia i dążenie do nich małymi kroczkami. 
Więcej na ten temat: Motywacja kluczem do sukcesu!

4) Czekolada dozwolona
www.mlodzi.rzeszow.pl
To nie oznacza, że masz zjeść od razu całą tabliczkę ulubionej czekolady ;) Jednak coraz częściej mówi się o tym, że spożywanie gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao (w umiarkowanych ilościach!), nie tylko nie tuczy, ale nawet sprzyja utracie kilogramów. Czekolada jest także bogatym źródłem magnezu, poprawia nam humor i pozwala przetrwać gorsze momenty podczas odchudzania. Wszystko jest dla ludzi, byle z głową ;)

5) Tłuszcz potrzebny w diecie
Tak, dobrze widzisz. Tłuszcze w diecie spełniają szereg ważnych ról i są po prostu niezbędne dla naszego organizmu. Ich brak może doprowadzić do awitaminozy, niekorzystnie wpływać na pracę mózgu oraz powodować problemy z wypróżnianiem. Ważne, by wybierać tłuszcze bogate w kwasy omega3, zawarte m.in. w rybach czy orzechach.

Otyłość jest przyczyną wielu chorób i znacznie obniża jakość życia.
Nie rezygnuj z LEPSZEJ SIEBIE tylko dlatego, że będzie ciężko.
Będzie ciężko, ale uwierz mi - będzie warto!