BMI, WHR, a może ABSI? - poznaj kondycję swojego ciała!

Otyłość to problem, który współcześnie dotyczy ogromnej ilości ludzi na całym świecie. Co gorsza, ta liczba gwałtowanie wzrasta, a otyłość określana jest już jako choroba cywilizacyjna. Osoby otyłe narażone są na większe ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a nawet niektórych rodzajów nowotworów. Do określenia swojego stanu zdrowia, wiele osób używa wskaźnika BMI.

www.kobieta.pl
BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała jest współcześnie najbardziej popularnym współczynnikiem pomagającym określić granice między wagą prawidłową, nadwagą czy też niedowagą. Wzór ten powstał w 1832 roku za sprawą belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta. Jego główną zaletą jest bardzo prosta formuła pozwalająca na dokonanie szybkich obliczeń, a jedyne czego potrzebujemy to nasza waga i wzrost.

Światowa Organizacja Zdrowia, jako prawidłowy BMI wskazuje wynik znajdujący się w granicach 18,5-25. Wskaźnik ten ma określić poziom zagrożenia chorobami wynikającymi z otyłości i nadwagi, tak więc podwyższona wartość BMI może oznaczać większe ryzyko ich wystąpienia.

  • do 17 : Wychudzenie
  • od 17 do 18.5: Niedowaga
  • od 18.5 do 25: Wartość prawidłowa
  • od 25 do 30: Nadwaga
  • od 30 do 35: I stopień otyłości
  • od 35 do 40: II stopień otyłości (Kliniczna otyłość)
  • powyżej 40: III stopień otyłości (Skrajna otyłość)

Jak się jednak okazuję, wskaźnik BMI może wprowadzać w błąd. Za jego pomocą możemy otrzymać jedynie poglądowe informacje, gdyż ustala on jedynie stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, nie mówiąc o jej rozmieszczeniu, co ma kluczowe znaczenie dla określenie rzeczywistego stanu naszego ciała. Mimo, iż zauważamy powiązanie wyższego indeksu masy ciała z większym ryzykiem wystąpienia pewnych schorzeń to wskaźnik ten nie jest odpowiednią metodą do określenia zagrożenia danymi chorobami. Problem zaczyna się w momencie, gdy osoba mająca problemy z nadwagą mieści się w granicach normy wagi prawidłowej, uważając przez to, że nie znajduje się w grupie ryzyka.

Co więcej, BMI nie zawsze jest miarodajny, ponieważ są przypadku gdzie możemy otrzymać zupełnie sprzeczne z rzeczywistością informacje. Dzieje się tak w przypadku dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży. Na tego typu pomiarach nie powinni się także opierać sportowcy, gdyż nie jest tu uwzględniony skład ciała, a jak wiadomo mięśnie ważą(!) i mogą być cięższe od tkanki tłuszczowej.

Właśnie dlatego warto skorzystać z nowych, dokładniejszych narzędzi, uwzględniających proporcje tkanki tłuszczowej do mięśni oraz niezwykle istotny czynnik – obwód w pasie, czyli dokładnie to czego nie mogliśmy wywnioskować na podstawie wskaźnika BMI. Okazuje się, że znaczenie ma nie tyle sama masa tłuszczu, co jego rodzaj, proporcje oraz wspomniane wcześniej rozmieszczenie. Badania naukowe dowodzą, że najbardziej niebezpieczny tłuszcz to ten, który zlokalizowany jest w okolicach brzucha. To właśnie on odpowiedzialny jest za zaburzanie gospodarki hormonalnej, co przyczynia się do powstania różnego rodzaju schorzeń (choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca).

BMI w normie wcale nie daje gwarancji dobrego zdrowia.

Poniżej przedstawiamy Wam nieco "ulepszone" wskaźniki stanu zdrowia, które pomogą Wam poznać faktyczny stan Waszego ciała.


WHR
Obwód w pasie/Obwód bioder 
Zmierz obwód w pasie (na wysokości pępka) i w najszerszym miejscu w biodrach. podziel obwód w pasie przez obwód w biodrach.
Wynik poniżej 0,85 świadczy o dobrym stanie zdrowia.

WHtR
Obwód w pasie/Wzrost
Zmierz obwód w pasie i podziel go przez wzrost.
Wynik powyżej 0,5 powinien Cię zaniepokoić!

WC
Obwód w pasie
Badanie najprostsze ze wszystkich, wymagające jedynie zmierzenie obwodu w pasie.
U kobiet, za wynik pozytywny uważany jest poniżej 80 cm, natomiast o mężczyzn 90 cm.

ABSI
A body shape index
Wzór ten jest bardziej skomplikowany od pozostałych, dlatego polecamy skorzystanie ze specjalnego kalkulatora, który znajdziecie tutaj >>> Kalkulator ABSI
Jeśli wynik będzie wyższy niż 1 - należy zacząć się martwić!

Nie przejmuj się, jeśli wskaźniki okażą się wyższe niż sądziłaś. 
Wszystko można zmienić! :) 
Niech to będzie Twoja motywacja!