Jak zmniejszyć ilość cukru w diecie?


Cukier, cukier, cukier… Wszędzie cukier. Atakuje nas z każdej strony. Nie zdajemy sobie sprawy, że pochłaniamy go dziennie w tak dużych ilościach. Organizmu nie oszukasz. Batonik, herbatniki, ketchup. Tak niewiele z nas zdaje sobie sprawę jak szkodliwe jest spożywanie cukru, szczególnie dla osób chcących zadbać o swoją sylwetkę. Jak ograniczyć jego spożywanie? Zapraszam do lektury.

 Cukier to takie małe zło, które składa się z atomów węgla, wodoru i tlenu. Jest węglowodanem wytwarzanym naturalnie przez rośliny (np. przez buraka cukrowego).



Żródło: www.rossnet.pl
Co daje nam cukier? PUSTE KALORIE. Przynosi więcej szkody niż pożytku. Nie zawiera ŻADNYCH istotnych dla naszego funkcjonowania składników odżywczych. ŻADNYCH witamin, białek, zdrowych tłuszczy. NIC, NOL, ZERO. Oprócz napływu na kilkanaście minut energii przynosi za sobą pożywkę dla bakterii, które rozwijają się jak grzybki po deszczu w jamie ustnej i reszcie układu pokarmowego. Borykasz się ze wzdęciami? Masz gazy? Zrób eksperyment i wyrzuć ze swojej diety cukry. Przekonasz się, że to wcale nie wina Twojego niewdzięcznego organizmu, a pokarmu, który wrzucasz w siebie jak do śmietnika.

Są dwa sposoby na wyrzucenie/zmniejszenie ilości cukru w diecie.
Pierwszy z nich to radykalne cięcie. Jeśli masz mega silną wolę, potrafisz zrezygnować z czegoś z dnia na dzień – postaw sobie challenge. Od TERAZ zero słodyczy.
Jeśli jednak nie potrafisz zrezygnować z czegoś tak silnie uzależniającego jak cukier ad hoc spróbuj zastosować się do punktów poniżej.

1. EDUKACJA

Cukier często ukrywany jest pod innymi nazwami:
Źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

nektar z agawy
słód jęczmienny
cukier buraczany
czarna melasa
brązowy syrop ryżowy
brązowy cukier
cukier trzcinowy
karmel
syrop z chleba świętojańskiego
kokosowy cukier palmowy
słodzik kukurydziany
syrop kukurydziany
fruktoza krystaliczna
cukier daktylowy
sok z trzciny cukrowej
dekstryna
glukoza
koncentrat soku owocowego
złoty syrop
miód
syrop słodowy
maltodekstryna
maltoza
syrop klonowy
syrop sorgo
sacharoza
melasa
turbinado/demerara
muscavado
syrop glukozowo-fruktozowy


Czy wiedziałaś o tym?

2. CZYTAJ ETYKIETY!
Jesteśmy przyzwyczajeni, że cukier to składnik słodyczy. Ale czy wiesz, że wrzucany jest w ogromnych ilościach do Twoich ulubionych sosów sałatkowych, mieszanek przypraw, krakersów, ketchupu i napojów?
Jeśli do tej pory rezygnując ze słodyczy myślałaś, że wyeliminowałaś cukier ze swojej diety, przykro mi to pisać, ale JESTEŚ W BŁĘDZIE. Zacznij wybierać świadomie produkty ze sklepowej półki.
Jeżeli cukier znajduje się na etykiecie wśród pierwszych trzech składników – nawet nie bierz go do rąk!

3. STOPNIOWO
Jak wcześniej wspomniałam, cukier UZALEŻNIA. Nieliczni potrafią zrezygnować z niego z dnia na dzień. Jeżeli nie dajesz rady, zrób to stopniowo zmniejszając np. słodzenie kawy/herbaty z dwóch łyżeczek do jednej. Zamień mleczną czekoladę na gorzką. To być może mały krok, ale w stronę wielkiego sukcesu!
Źródło: jestesmyfajni.pl


4. ZMIEŃ NAWYKI
Jesteś głodna? Po co sięgasz? Po ulubionego batonika? Dzięki niemu poziom cukru w Twojej krwi skacze jak szalony, po czym równie szybko opada, a napad euforii i energii kończy się jak tlen pod wodą. Najlepsza metoda na głoda to produkt białkowy. Dlaczego? Trawi się dużo wolniej, co powoduje, że czujesz się dłużej najedzona. Najlepsze źródła białka: tuńczyk, indyk, jajka, łosoś, twaróg.
Jeżeli poczujesz niepohamowaną chęć na coś słodkiego – sięgnij po owoc.

5. NIE BĄDŹ GŁUPIA!
Myślisz, że produkty light i inne 0% nie zawierają cukrów? Proponuję wrócić do punktu 1.

Nie od razu Kraków zbudowano. Małymi krokami, każdego dnia robiąc mały kroczek w stronę zdrowych nawyków pozbędziesz się przetwarzanych cukrów ze swojej diety. Poprawisz sobie samopoczucie, wygląd skóry, Twój organizm zacznie działać na wysokich obrotach, a przy okazji zmienisz swoją garderobę na ciuchy w mniejszym rozmiarze.

Powodzenia!