Kto rano wstaje... - czyli zalety wczesnego wstawania!

Rano słyszysz dźwięk budzika, jednak nim zdążysz się wybudzić – wyłączasz go
i odwracasz się na drugi bok. Znasz to? Nie jesteś jedyny! 
Mało kto lubi budzić się przed wschodem słońca.
Warto jednak poznać zalety wczesnego wstawania i zastanowić się nad zmianą trybu życia :) 
Tym bardziej, że zbliża się wiosna, a dni stają się coraz piękniejsze!


Pamiętajmy – wczesne wstawanie i chodzenie spać jest zgodne z naszą biologią. Oznacza to, że jest  to niezwykle istotne dla zachowania pełnego zdrowia. Udowodniono, że osoby prowadzące nocny tryb życia mają gorsze samopoczucie, są mniej efektywne i częściej chorują. 

Ogromną zaletą jest lepsza organizacja czasu. Wstając wcześnie możemy zaplanować cały swój dzień, zrobić coś pożytecznego, mamy czas na przygotowanie i zjedzenie zdrowego śniadania (najważniejszy posiłek w ciągu dnia!) lub wykorzystanie tego czasu na trening, który da nam mnóstwo energii na całe popołudnie. I wszystko to bez niepotrzebnego pośpiechu i nerwów! Dodatkowo, dzięki zadaniom wykonanym rano, jesteśmy bardziej zmotywowani do działania i zyskujemy wolny czas wieczorem … ;) Co więcej, badania dowodzą, iż osoby nazywane „skowronkami” są …szczuplejsze!

Nic w tym dziwnego – odpowiednia ilość snu, zdrowe śniadanie i czas na ćwiczenia.
Idealne połączenie!

Wstając rano możemy cieszyć się widokiem wschodzącego słońca,  zapachem świeżego powietrza i…ciszą! Osoby wstające wcześnie mają na to czas i bardziej doceniają tak drobne rzeczy. Wszystko to powoduje, że jesteśmy bardziej optymistyczni, pozytywnie nastawienie do życia i chętniej podejmujemy ryzyko.

Ranek to także idealny czas na zastanowienie się nad celami, które chcemy w życiu osiągnąć. Brak samochodów, ludzi i telewizji… Tylko spokój. Właśnie wtedy możesz uporządkować swoje myśli i przemyśleć realizację swoich założeń. Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze i wreszcie – znajdź na to czas!

Chciałbyś zmienić tryb SOWY na SKOWRONKA? 
Podpowiemy Ci od czego zacząć.. :)

NAJWAŻNIEJSZE – nie podejmuj gwałtownych działań! Zacznij powoli, przesuwając czas snu i wstawania o 30 min. Zbyt szybkie zmiany mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Wymyśl dobry powód, który sprawi, że z chęcią podniesiesz się z łóżka, a wczesne wstawanie przestanie być jedynie przykrym obowiązkiem. Może to być spokojne wypicie pysznej kawy, trening (którego efekty zobaczysz już za kilka tygodni) lub praca nad realizacją jednego ze swoich marzeń.

Kładź się wcześnie, ale nie zbyt wcześnie. Pamiętaj, że potrzebujesz ok.7-8 godzin snu. Jeśli masz nawyk oglądania telewizji do późna i jesteś przekonany, że nie uda Ci się zasnąć- mimo to SPRÓBUJ. Ustal godzinę o której chcesz wstać i rób to zawsze o tej samej porze. Pod żadnym pozorem nie próbuj odsypiać w weekend. Pozwól, by Twój organizm przyzwyczaił się do nowego trybu.

Standardowy dźwięk budzika nie należy do najprzyjemniejszego, dlatego jak najszybciej sięgamy by go wyłączyć. Ustaw na dzwonek ulubioną piosenkę, a pobudka będzie znacznie przyjemniejsza. Ponadto, zawsze kładź budzik na tyle daleko, by nie móc go z łatwością sięgnąć. Uniemożliwi Ci to jego wyłączenie i zmusi do podniesienia się z łóżka.


A gdy już staniesz na nogi pomyśl:

„Mam dziś ogromne szczęście, obudziłem się, żyję, mam cenne ludzkie życie i nie zmarnuję tego. Użyję całej mojej energii aby się rozwijać, otwierać serce na innych (…). Będę miły dla innych, nie będę wpadał w złość i źle myślał o innych, będę użyteczny dla innych jak tylko mogę.'”  Dalai Lama

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz