Co jeść PRZED i PO treningu

NIE OMIJAJ POSIŁKÓW OKOŁOTRENINGOWYCH! 
Ich brak znacznie zmniejsza efekty nawet najcięższej pracy na sali treningowej. 
Jedzenie przed i po treningu jest równie ważne co wykonywanie samych ćwiczeń.Co jeść przed treningiem?

Posiłek przedtreningowy najlepiej spożyć go ok. 0,5-­1h przed ćwiczeniami. W jego skład powinny wchodzić węglowodany pochodzące np. ze świeżych lub suszonych owoców w ilości 30­-60 g. Jest to ilość energii, którą organizm będzie w stanie pobrać do pracy w trakcie optymalnego wysiłku fizycznego bez obawy o odłożenie kolejnej porcji węglowodanów w postaci tkanki tłuszczowej.

Bardzo dobrym pomysłem na szybki posiłek tuż przed treningiem jest zjedzenie banana. Ochrania on glikogen skumulowany m.in. w mięśniach i oszczędza aż do końca wysiłku, co daje powera na całą sesję treningową. Już po ćwiczeniach należy wspomnieć o dwóch posiłkach – 'tuż po' i 'właściwym'. Do 30 minut po treningu należy dostarczyć organizmowi węglowodany do odbudowy zużytego glikogenu.

Co jeść po treningu?

Tutaj należy wspomnieć o dwóch posiłkach – „tuż po” i „właściwym”.
Do 30 minut po treningu należy dostarczyć organizmowi węglowodany do odbudowy zużytego glikogenu.

Podczas tzw. „okna anabolicznego” organizm ma o ok. 20% większą przyswajalność minerałów i składników odżywczych – nie zmarnuj tego czasu. 

Warto w torbie obok butów i stroju do ćwiczeń znaleźć miejsce na garść rodzynek, banana, jabłko, kubeczek muesli z jogurtem naturalnym lub shake'a.

Zbilansowany właściwy posiłek potreningowy zapewnia regenerację po wysiłku. W jego skład powinny wchodzić węglowodany złożone o możliwie niskim indeksie glikemicznym (IG) (65%), pełnowartościowe białko (20%) i tłuszcz (15%). Np. kurczak/indyk/ryba z brązowym ryżem/makaronem pełnoziarnistym/kaszą i gotowanymi warzywami.

Pamiętaj! Odpowiednie odżywianie to ok. 80% sukcesu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz