"6 FILARÓW POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI" N. Branden - recenzja

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważnym jest poczucie własnej wartości. I nie chodzi tu wcale o jej zbyt wysoki poziom - taki nie istnieje! To co napędza nas do działania, pozwala stawiać przed sobą ambitne cele i realizować je, to właśnie samoocena, czyli  stopień zaufania i miłości do samego siebie.Wiem z autopsji, że bez wcześniejszego pokochania swojego ciała i umysłu, nie ma mowy o szczęśliwym życiu, o dotrzymaniu nowego postanowienia i odniesieniu sukcesu. Osobom, którym trudno o samoakceptację i ruszenie „z kopyta” do przodu polecam doczytanie wpisu do końca.

Ostatnimi czasy lubuję się w lekturze książek o tematyce psychologicznej, napędzających człowieka do działania. Przerobiłam już kilka świetnych pozycji Dale'a Carnegie'a, jestem w trakcie „Zasad Canfielda”. Teraz w ręce wpadła mi książka Nathaniel'a Branden'a „6 filarów poczucia własnej wartości”. Chciałam ją teraz pokrótce opisać i polecić każdemu, kto chce w swoim życiu coś zmienić.
Uważam, że to świetna pozycja dla osób, które dopiero startują w „samoulepszaniu” i zmianach, które wcześniej nie sięgały po inne książki o podobnej tematyce, ponieważ jest świetnym starterem, abecadłem w kształtowaniu własnej osobowości.

Szczerze mówiąc nie myślałam, że psycholog może napisać tak przyjemną w czytaniu, zrozumiałą książkę (tu ukłony również w stronę tłumaczki).
Pozycja składa się z 321 stron, III części,  18 niedługich rozdziałów. Nie należy zniechęcać się ilością kartek, ponieważ „idą” w trakcie czytania jak woda! :)


                                                            Przejdźmy do treści. 

Większość ludzi nie potrafi docenić własnych sił, przekuć zdobytą wiedzę w działanie. Popadamy w stagnację powtarzając ubite schematy każdego dnia. Nie chcemy wyjść ze strefy komfortu. A to największy błąd. Aby coś osiągnąć musimy poznać i zaakceptować nowe środowisko i nierzadko upadki, które w końcu doprowadzą do sukcesu. Książka N. Branden’a jest wezwaniem do działania, do zaakceptowania JA a zaprzestania jego zaniedbywania i odrzucania.

Książka odpowie na pytania, takie jak:
- Czym jest samoocena?
- Dlaczego jest tak ważna?
- Jak podnieść jej poziom?
- Jaki wpływ ma na nią nasze otoczenie?

Tak jak podkreślił sam autor „6 filarów…” jest dla każdego, kto chce zmienić coś w swoim życiu na każdej płaszczyźnie i na każdym etapie. 
Każdy z nas ma ogromny wpływ na poziom samooceny,  każdy może podjąć konkretne działania, które podniosą jej poziom. Wystarczy poznać jej składowe, które Branden szczegółowo opisuje. Są to:
- świadome życie
- samoakceptacja
- odpowiedzialności za siebie
- asertywność
- życie celowe
- integralność osobista.
Poznanie ich od podszewki otwiera drzwi do porzucenia stagnacji w życiu.

Co ciekawe, autor nie koncentruje się na samej teorii. Swoje słowa popiera dużą ilością przykładów ze swojej praktyki zawodowej. Każdy znajdzie historię przypominającą jego życie, lub jego pewien etap. Na pewno nakręci Cię to do zmian i działania! :)
Oprócz ciekawych przypadków innych ludzi w książce znajdują się proste ćwiczenia, które z dnia na dzień przynoszą efekty.

Osobiście podoba mi się wyodrębnianie z tekstu najważniejszych myśli. Nie trzeba więc zaznaczać ich zakreślaczem, co czynię w innych książkach z których warto coś zapamiętać. Otwierasz książkę i masz na tacy najważniejszą myśl.
Pozycja podczas czytania zmusza do chwili refleksji, nie da się jej przeczytać jednym tchem. Trzeba zrobić co jakiś czas pauzę i odnieść treść do swojego życia.

CHCESZ RUSZYĆ Z MIEJSCA? ODNIEŚĆ W KOŃCU SUKCES? DOTRZYMAĆ POSTANOWIENIA? 
► PRZECZYTAJ! 

Polecam
Asia :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz